De schaamte voorbij

(01-02-2010 - Jos De Wit)

De Israëlische autoriteiten laten minister voor ontwikkelingssamenwerking Charles Michel niet toe in de Gazastrook. Danny Ayalon, Israëlisch onderminister voor Buitenlandse Zaken argumenteert dat een dergelijke stap een “erkenning als gesprekspartner” zou inhouden voor het Hamas-regime, dat tot nader order nog steeds gecatalogeerd staat als “terroristische organisatie”. Israël heeft het zo beslist, zo zal het zijn.

Laten we even teruggaan in de tijd. In 1948 wordt de Israëlische staat gecreëerd. Voor de Arabische bevolking van het toenmalige Britse mandaatgebied Palestina begint een periode van “inpalmen van grond”, “verbod tot terugkeer naar het geboorteland”, “verplichte verhuis”, “vluchtelingen in eigen land”, “vluchtelingen in nabuurland” enz.

In 1967 bezet Israël de Westelijke Jordaanoever en de Gazastrook en begint het aan een politiek van nederzettingen, tegen alle internationale verdragen en UNO-resoluties in. Sindsdien leeft Israël in een staat van oorlog met een aantal van zijn buurlanden, en wettigt aldus een politiek van zelfverdediging tot en met pre-emptive strike (geleerd van de Amerikaanse regering Bush). Deze komt erop neer dat een vermoeden van gevaar voor de Israëlische burgerbevolking volstaat om hele gebieden (bevolkt of niet) plat te bombarderen met al dan niet geoorloofd militair materiaal.

In 2005 beslist Ariel Sharon tot de Israëlische nederzettingen in de Gazastrook te ontmantelen en het leger uit dit gebied terug te trekken. Dit leger was aanwezig om de Israëlische kolonisten te beschermen. Merk op dat de legitimatie van zelfverdediging nu ook al toegepast werd op door Israëls onwettig bezette gebieden. Het woord “terugtrekking” is echter een eufemisme. Want eens buiten de grenzen van de Gazastrook, nestelt datzelfde leger zich als het ware in loopgraven  die elke in- en uitgaande beweging niet alleen controleert maar ook nog toegang weigert dan wel toelaat. Diezelfde controle wordt uitgeoefend op het luchtruim en de zeestrook. En dan te weten dat deze Gazastrook door de internationale gemeenschap aanvaard en erkend wordt als deel van de op te richten Palestijnse staat.
 
In december 2008 lanceert de Israëlische regering een campagne met als oogmerk het uitschakelen van infrastructuur en daardoor verhinderen van verdere raketbeschietingen op Zuid-Israël. De realiteit heeft ons geleerd dat deze omschrijving door het Israëlisch leger heel breed werd geïnterpreteerd. Elke bewoner van Gaza was een potentieel lid van Hamas die sinds 2007 het feitelijk bestuur van de Gazastrook hebben overgenomen van Fatah. Elk gebouw in diezelfde landstrook was een potentiële bewaarplaats van terroristisch materiaal.
En vormde dus een bedreiging voor de Israëlische burger

Keren we nu terug tot de weigering Charles Michel toe te laten tot genoemde landengte. De Europese Unie is, samen met USA de grootste sponsor van de Palestijnse gebieden. Steeds wanneer Israël Palestijnse infrastructuur vernietigt, staat Europa klaar om de factuur voor de herstellingen te betalen. Charles Michel was op bezoek in de Westelijke Jordaanoever om zich ter plaatse te vergewissen van het goed gebruik van de ter beschikking van de Palestijnse Autoriteit gestelde budgetten. Dit is logisch en 100% verdedigbaar vanuit het standpunt van de “sponsor”, zijnde de Europese belastingbetaler. Overigens, elke ngo die zich respecteert publiceert, ten behoeve van zijn sponsors, een overzicht van de besteding van de ontvangen giften.

Voor de Israëlische overheid ligt dit weer even anders. De internationale donorconferentie (kort na het einde van de campagne in Gaza) heeft miljarden $ samengebracht. Zo goed als niets is hiervan al tot bij de bevolking van Gaza geraakt. Niet omdat de donoren hun beloftes niet nakomen. Maar omdat de Israëlische autoriteiten de toegang tot Gaza gesloten houden voor elke vorm van hulp die volgens hen niet levensnoodzakelijk is en/of in verkeerde handen (= Hamas) zou kunnen terecht komen. Erger, sinds het einde van de campagne in januari 2009 wordt slechts 20% van de hulpkonvooien doorgelaten.  Goed om weten is dat, Israël dat volgens het internationaal humanitair recht, gehouden is de bevolking te beschermen en in haar basisbehoeften te voorzien, op geen enkele wijze tussenkomt in het herstellen van de schade die het zelf heeft aangericht.

Als we de heer Danny Ayalon moeten geloven, is de “impliciete erkenning van Hamas die het betreden van de Gazastrook door een minister of hoogwaardigheidsbekleder van Europa zou betekenen” voldoende om andermaal het recht op zelfverdediging in te roepen en dus aan Charles Michel de toegang te ontzeggen. In de rand vernemen wij dan ook dat het toekennen van visa voor de vele medewerkers van ngo’s steeds moeilijker wordt. We zullen deze beslissing dan ook maar interpreteren als “recht op zelfverdediging” of “impliciete erkenning van Hamas”.

Het moge duidelijk zijn dat sinds de regering Netanyahu aan de macht is (februari 2009) het lot van de Palestijnen (om het even waar) steeds slechter wordt. Het veelvoud aan maatregelen, reglementen, pasjes, toegang of weigering bereikt records die zelfs het Guinnesbook of records doet blozen. Jammer genoeg stellen de vele hoogwaardigheidsbekleders die getuige zijn (tot en met slachtoffer) van deze schaamteloze arrogantie van de Israëlische overheid zich tevreden met “het agenderen” op een vergadering van Europese ministers.

We sluiten af met de boodschap dat eerste minister Netanyahu nog zeer recent jonge cederbomen heeft gepland in de “onwettig opgerichte nederzettingen” in bezet Palestijns gebied: Jeruzalem, Bethlehem met als duidelijke boodschap: “wij zijn hier nu en gaan hier niet (meer) weg”. Laat dit dan kaderen in een warme oproep om de vredesgesprekken terug op te nemen. Die zou de zoveelste vasten (periode van loutering) die aankomt enig perspectief geven. Laat het ons toch maar hopen.

Jos De Wit, vrijwilliger werkgroep Palestina-Israël Broederlijk Delen-Pax Christi Vlaanderen

Blog - Geluiden uit het Zuiden: Lees hier alle recente posts

  • Inleefverblijf en Cusco

    We beleefden net de meest intense dagen ooit ... een inleefverblijf om nooit te vergeten ... een verrijking, een levenservaring, een WAW en een OHHHH... We leefden elk in een gezin mee gedurende 2 volle dagen. We mochten er vertellen over ons leven, we luisterden naar het hunne, we gingen gras halen voor hun dieren, we plantten aardappelen, we bemestten met de blote hand, we aten mee, we genoten mee, we werden verrast door een verhaal van hoop ... We kunnen nog veel leren van de mensen hier, hoe primitief ze hier ook nog leven. Echt ongewoon, geen woorden om alles te beschrijven, sommigen van ons vertelden 100 uit, anderen bleven er stilletjes bij ...

    Vandaag mochten we een klein beetje toeristen met een rondrit door de Heilige Vallei, van contrast gesproken...

    Een dikke knuffel en tot heel heel gauw

    An en Joke

     

    Geschreven op zaterdag, 07 januari 2012 02:14 in Inleefreis
  • Arequipa

    Vandaag laatste dag in Arequipa. We hebben net een reflectiemoment achter de rug om eens te zien hoe het met de moraal van iedereen gesteld is. De meest indrukmakende momenten waren de mijnbezoeken. Het water was oranje van vervuiling en de getuigenis van Maria over haar 3 kinderen die kanker hadden was aangrijpend. Die mensen kunnen er zelf niets aan doen, maar dragen wel de gevolgen van de mijnbouw.

    Het is een complex probleem, de mijnen verschaffen werk maar vervuilen tegelijk de omgeving waardoor de mensen geen drinkbaar water hebben en een te hoog gehalte aan lood in het bloed hebben. Ondertussen is het onmogelijk om het water en de omgeving te recupereren, maar Broederlijk Delen geeft niet op en strijdt tegen het onrecht dat de fabrieken de bevolking aan doen. In La Oroya is daardoor een mijn wel gesloten, althans tijdelijk. Daardoor hebben de mensen geen werk meer, maar ... Het heeft allemaal zijn voor- en nadelen.

    In Cerro de Pasco hebben we een supergrote mijn gezien, op de hoogste stad ter wereld. En we zullen het geweten hebben, niet iedereen kon de hoogte even goed verdragen, maar de groep houdt zeer goed rekening met elkaar. Dat was een van de leuke zaken tot nog toe, dat we met zijn allen rekening houden met elkaar en goed zorgen voor mekaar.

    Andere zaken die ons zullen bij blijven. de verhalen van de jongeren van Don Bosco, de kinderen die geen schoentjes hebben in Majes, die zeggen dat ze dorst hebben, de vergadering met de politica en de plaatselijke bevolking in Majes... het zal blijven nazinderen.

    Over het algemeen zorgt deze reis voor een hogere betrokkenheid. De theorie in praktijk gebracht, we kennen al die problemen wel van de lessen en zo, maar nu kunen we gezichten plakken op al die mensen. Dat blijft toch beter plakken dan.

    Nu gaan we naar de inleefverblijven, dus even geduld :)

    Tot de volgende!
    Joke Bekaert

    Geschreven op zondag, 01 januari 2012 18:44 in Inleefreis
  • De laatste 3 dagen

    Weinig tijd om te verwoorden wat we de laatste 3 dagen meemaakten. Ongeloof, ontroering, WAW, amai, niet te doen, crimineel, ... dit zijn de termen die we de laatste 3 dagen in de mond namen bij het bezoek aan La Oroya , Tarma, Cerro de Pasco en de Stille Oceaan ... Nu vlug vlug de taxi in en dan de bus op naar Arequipa. Alles goed

    Geschreven op donderdag, 29 december 2011 23:37 in Inleefreis
  • De laatste 3 dagen

    Weinig tijd om te verwoorden wat we de laatste 3 dagen meemaakten. Ongeloof, ontroering, WAW, amai, niet te doen, crimineel, ... dit zijn de termen die we de laatste 3 dagen in de mond namen bij het bezoek aan La Oroya , Tarma, Cerro de Pasco en de Stille Oceaan ... Nu vlug vlug de taxi in en dan de bus op naar Arequipa. Alles goed

    Geschreven op donderdag, 29 december 2011 23:37 in Inleefreis
  • Dag 2 - Bezoek Don Bosco en Lima

    De wekkers stonden deze morgen om 6,45u of dat dachten sommigen toch. Nog wat moe van de lange reis, sprongen sommigen onder ons dolenthousiast om 5,45u uit hun beddeke, Dit was nu ook niet echt nodig ,,, In ieder geval, om 7,30u werden we na een verkwikkende, koude douche verwacht aan de ontbijttafel, maar daarvoor mochten eerst nog een paar vrijwilligers mee naar de winkel de inkopen doen. We mochten onmiddellijk weer ons beste Spaans bovenhalen, maar de pistolets smaakten er niet slechter om, integendeel ...

    Ons dagprogramma bestaat uit een bezoek aan het Don Bosco college en Lima zelf en daarvoor deelt de Padre ons in in familias, telkens 2 Peruaanse jongeren, 1 begeleider, 1 leerkracht en 4 van onze leerlingen. De rondleiding in deze technische school liet ons de machinezaal, burelen, klassen en de prachtige speelplaats zien, een perfect beeld van het reilen en zeilen, ook al is het hier nu ook vakantie. Daarna waren we klaar voor het echte werk, recht het centrum in, van plaza naar plaza, met onder andere een bezoek aan het Museo de los Minerales. Om 13u stonden we een busje op te wachten dat ons recht omhoog naar San Cristobal leidde, een ongewoon zicht op deze hoofdstad, met zijn mooie en minder mooie kanten. Ons middagmaal wordt ons geserveerd rond 14.45u in het eerste Don Bosco college in Peru. Na een toost met Salesiaanse wijn, kregen we als voorgerecht `papa de ...`, een aardappel met een specifiek sausje. Pollo con arroz (met koriander) was ons hoofdgrecht en we eindigden met een soort jelly van mais (wat niet iedereen kon bekoren). Lima doorkruisend, zakten we af richting slaapplaats, waar we uitgedaagd werden voor een matchke volleybal en voetbal Peru-Belgica. De vriendschapsbanden optimaal gesmeed, zijn we nu klaar voor een fiesta de noche ... Hasta luego ...

    Morgen en overmorgen bezoeken we Tarma en Cerro de Pasco, waardoor we er ten vroegste donderdag weer zijn.  

    P.S. Bij enkelen rezen de inzichten dat niet alles vanzelfsprekend is. Zo mag je niet verwachten dat er water uit de douche komt, of dat je de badkamerdeur zomaar open krijgt, of dat auto`s je vriendelijk over laten, bij `groen voor voetgangers` en een zebrapad, dat de Peruanen zeer veel moeten werken om er weinig voor in de plaats te krijgen, maar niet klagen... wat wij al te gemakkelijk zouden doen. We vinden het positief dat onze leerlingen oog hebben voor dergelijke zaken.

    Muchos saludos

    An Maes en Joke Bekaert

    Geschreven op dinsdag, 27 december 2011 01:51 in Inleefreis
AddThis Social Bookmark Button

Onze aanpak

Broederlijk Delen ondersteunt de plannen van mensen in het Zuiden. Hún plannen om onrecht en armoede te bestrijden. Dat is de beste garantie voor duurzame verandering.

 Werk mee als vrijwilliger

 Steun ons: schenk online

 Doe een gift op BE12 0000 0000 9292

Onze resultaten

De strijd tegen armoede lijkt soms niet meer dan een druppel op een hete plaat. Toch houden we hardnekkig vol. En we boeken wel degelijk resultaat.

Zonder Broederlijk Delen zou ik nog steeds in de mijn aan het werk zijn, opgesloten in mijn wereldje. Met hun hulp vond ik de moed om door te zetten en mijn diploma rechten te behalen.”
Lees het verhaal van Vidal in Peru

Blijf op de hoogte

Raadpleeg het 'Verdraaid archief':
 'Verdraaid' is een modern en kleurrijk tijdschrift voor vrijwilligers en schenkers met kwalitatieve artikels over het werk van Broederlijk Delen in Zuid en Noord