Noel trok ook over Cap Rouge
(06-12-2007)Drie weken geleden werd Haïti getroffen door de cycloon Noël. Hierbij bleef helaas ook Cap Rouge, het dorp uit onze campagne 2008, niet gespaard. De streek leeft van groente- en fruitteelt, maar is door de ontbossing en zijn open hoge ligging langs de zuidkust uiterst kwetsbaar voor aanwaaiende stormwinden.
![]() | ![]() |
Ook deze keer sloeg het noodlot toe. Een twaalftal huizen is ernstig beschadigd. De bewoners zochten hun heil bij vrienden of familie. Oogstrijpe gewassen werden vernietigd en honderden stuks vee en kippen verdronken in de ravijnen en rivierbeddingen. De weg naar het dorp werd op verschillende plaatsen zo zwaar toegetakeld dat hij niet meer berijdbaar was voor vrachtwagens. Triestig gevolg was dat boeren en marktkraamsters hun producten niet meer voor verkoop in de stad kregen.
Gelukkig bracht de boerengroep VEDEK (een pilootproject van PADPA, partnerorganisatie van Broederlijk Delen) een vijfdaagse mobilisatie van de bevolking op gang zodat de weg terug berijdbaar werd voor kleinere 4X4 voertuigen. Een gedeelte van de landbouwopbrengst geraakte zo toch op de omringende markten.
Tegelijkertijd spreekt VEDEK de departementsverantwoordelijken aan over de slechte kwaliteit van de weg. De boerenorganisatie vraagt dat er ook maatregelen genomen worden om de slachtoffers bij te staan. Op langere termijn vragen de landbouwers dat er meer stockageplaatsen komen voor hun producten, zodat ze minder afhankelijk worden van de plotse grillen van de natuur. In dat verband moet er volgens hen ook meer aandacht zijn voor herbebossing zodat het dorp als geheel in de toekomst minder kwetsbaar wordt. De schade bedraagt op dit moment hoe dan ook een half miljoen Euro.
Greet Bouckaert bezorgde ons de foto's. Bedankt.



