Conferentie van het internationaal netwerk Oilwatch

(28-01-2007)

Op 20-22 oktober 2006 in Coca, Ecuador

Oilwatch is een internationaal netwerk dat wereldwijd de petroleumactiviteiten gadeslaat en opkomt voor respect voor het milieu en de gemeenschappen die zich in het exploitatiegebied bevinden. Het werd opgericht in 1996, telt momenteel meer dan 100 lidorganisaties en heeft zijn centrale kantoor bij de Broederlijk Delen partnerorganisatie Acción Ecologica in Quito. Sinds 2005 is Piet Boedt er werkzaam als NGO-coöperant van Broederlijk Delen met als taak het bieden van technische steun voor alle informatica (website, virtuele communicatie, enz.)

In oktober organiseerde Oilwatch een internationale conferentie, waar Patricia en Wilfried, respectievelijk regioverantwoordelijke en steunpunt Ecuador, van Broederlijk Delen konden aan deelnemen. De conferentie spitste zich toe op het verband tussen de petroleumactviteiten, mensenrechten en milieuherstel. De locatie van de conferentie was niet toevallig het stadje Coca, gelegen in het Ecuadoraanse Amazonegebied, waar de petroleumboringen en –exploitatie de voorbije 30 jaar een ware ravage hebben aangericht.

De deelnemers aan de conferentie, afkomstig uit 36 verschillende landen, reisden de eerste dag met de bus over land vanuit Sucumbíos naar Coca om zo de getroffen gemeenschappen te bezoeken, met eigen ogen de situatie te zien en de lokale processen van verzet een hart onder de riem te steken. Een deel van de delegatie sloot aan bij de fietsers van Biciacción, een jongerenbeweging uit Quito, die 70 kilometer van het traject door het Amazonewoud op twee wielen aflegden. De tweede en de derde dag werden gewijd aan uiteenzettingen van de verschillende lidorganisaties van Oilwatch en lokale mensenrechtenorganisaties uit Ecuador. Er waren getuigenissen te horen over wanpraktijken van de petroleumsector wereldwijd, van Alaska tot in Afrika en Azië. Uit die getuigenissen bleek duidelijk hoe de petroleumontginning verbonden is met schendingen van de mensen- en milieurechten. Het seminarie bood ook gelegenheid om na te denken over gezamenlijke activiteiten en strategieën om deze schendingen te counteren en integraal herstel te bevorderen. De werking van organisaties zoals Oilwatch, die de petroleumvervuiling aanklagen, moet immers aangevuld worden met voorstellen voor sociaal en milieuherstel van de toegebrachte schade. De conferentie werd besloten met een ethisch tribunaal waarop het onduurzame model van petroleumontginning op symbolische wijze werd aangeklaagd en veroordeeld. Het bedrijf Texaco-Chevron werd tijdens dit tribunaal veroordeeld voor het schenden van de rechten van 30.000 inwoners van het Amazonegebied die vandaag de dag nog steeds de gevolgen ondervinden van de activiteiten die Texaco uitvoerde tussen 1964 en 1990.

Meer info over de conferentie kan gelezen worden op www.oilwatch.org/reparacion

 

Untitled Document

nieuwsbrief facebook you tube twitter

Deodora_goudmijn

Blogs - Geluiden uit het Zuiden

>> Lees alle blogs

Aanmelden