Aanval op zomerkamp in Gaza gevolg van toenemende radicalisering
(25-05-2010 - Karel Ceule)Broederlijk Delen en Pax Christi Vlaanderen zijn verontrust over de veiligheidssituatie in de Gazastrook. Radicale islamitische groeperingen maken het ngo’s en internationale organisaties steeds moeilijker om hun werkzaamheden voort te zetten en de noden van de bevolking te lenigen. Afgelopen weekend vielen gemaskerde mannen een zomerkamp aan van UNRWA, de VN-organisatie voor Palestijnse vluchtelingen.
Dertig gemaskerde en gewapende mannen vielen op 23 mei een kamp op het strand aan. Dit is één van de vele locaties van de ‘zomerspelen’, een jaarlijks zomerprogramma met kunst, theater, sport en andere activiteiten voor meer dan 250.000 Palestijnse kinderen. Op deze plaats zouden vanaf 12 juni 4.500 kinderen en jongeren gedurende twee weken sporten en spelen. Tijdens de zomer wil men hier vier kampen organiseren en 18.000 kinderen opvangen.
Wetteloos klimaat
John Ging, directeur van UNRWA in Gaza, meent dat het om vandalisme, gekoppeld aan extremisme, gaat. ‘Het is een aanval op het geluk van kinderen.’ Hij waarschuwde al meermaals voor de gevolgen van Israëls afsluitingsbeleid dat het wetteloze klimaat creëert waarin kinderen opgroeien. ‘Hoe kan je nu verwachten dat jongeren mensenrechten respecteren als ze in hun leven aan niets anders werden blootgesteld dan schendingen ervan? Mensen in Gaza hebben recht op het minimum van bescherming dat het internationaal recht biedt. Zonder the rule of law, krijg je the rule of the jungle.’
Redenen om door te zetten
UNRWA laat zich niet intimideren door deze aanval. John Ging verzekerde de ouders dat de zomerspelen zoals voorzien plaatsvinden. Verschillende van onze partners in de Gazastrook nemen hier ook aan deel. Zij benadrukken het belang van programma’s zoals de zomerspelen om jongeren in de Gazastrook te behoeden voor radicalisering. Volgens Pol De Greve, directeur van Broederlijk Delen, ondervindt niet alleen het gewone onderwijs ernstige hinder door de blokkade en het tekort aan de meest elementaire materialen. “Zo is de invoer van schoolboeken, papier en kleurpotloden omwille van zogenaamde veiligheidsoverwegingen verboden. Daarenboven zijn er nauwelijks recreatieve activiteiten voor kinderen en jongeren. Door de psychologische tol van de jarenlange opsluiting en zeker na de bombardementen van operatie ‘Gegoten lood’ in de winter van 2009 hebben zij er des te meer behoefte aan.”
Context
Waarnemers denken dat het om islamitische extremisten gaat die niet kunnen toestaan dat jongens en meisjes samen spelen. Volgens de Palestinian Center for Human Rights verspreidde een extremistische groep ‘Homeland Freemen’ vorige week een persbericht waarin UNRWA werd bekritiseerd, en met name de zomerspelen die als doel zouden hebben, meisjes te leren ‘zwemmen, fitnessen en dansen’. Ondertussen veroordeelde Hamas deze aanval. Toch gaat Hamas zelf niet vrijuit. De afgelopen tijd heeft de groep het immers steeds meer gemunt op culturele organisaties en bevorderde ze het klimaat van onverdraagzaamheid en extremisme.
Voor meer informatie
Katelijne Suetens, regioverantwoordelijke Midden-Oosten, 02.213.04.52
Onze resultaten
“Zonder Broederlijk Delen zou ik nog steeds in de mijn aan het werk zijn. Met hun hulp vond ik de moed om door te zetten en mijn diploma rechten te behalen.”
Lees het verhaal van Vidal in Peru
Van elke euro die je Broederlijk Delen schonk in 2010 ging 85,5 cent rechtstreeks naar onze doelstelling: zorgen dat mensen in het Zuiden hun eigen plannen waarmaken. Download het jaarverslag
